A A A

6 marca w Muzeum Miasta Zgierza odbyło się kolejne spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana „Grota” Roweckiego, którego gościem była Anna Jagodzińska.klub grota kldachauAnna Jagodzińska jest historykiem, pracownikiem Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN-KŚZpNP w Warszawie. Na spotkaniu wygłosiła wykład na temat: "Konzentrationslager Dachau - miejsce zagłady polskiej inteligencji". Historyczka przedstawiła fakty dotyczące obozu koncentracyjnego w Dachau. Przytoczyła również wspomnienia byłych więźniów, którym udało się przeżyć. Anna Jagodzińska przeprowadza wywiady z byłymi więźniami i spisuje ich obozową przeszłość. W czasie wykładu wyświetlono prezentację multimedialną ze zdjęciami archiwalnymi, dokumentami i współczesnymi fotografiami zrobionymi na terenie ówczesnego obozu.

Po części oficjalnej, zgierzanie mogli podzielić się swoimi wspomnieniami o bliskich, których stracili w obozach w czasie II wojny światowej. Obecni dyskutowali o tym, że powinno się mówić o takich faktach historycznych, aby młodzi ludzie mogli przekazywać tę wiedzę z pokolenia na pokolenie.

Na wykład przybyli zarówno starsi jak i młodsi przedstawiciele miasta. Nie zabrakło uczniów ze zgierskich szkół, dla których wystąpienie Anny Jagodzińskiej było inną formą lekcji historii.

- Przyszedłem na wykład, ponieważ mój historyk informuje nas o takich wydarzeniach. Temat wydał mi się ciekawy. Interesujące jest to, że pani Anna Jagodzińska rozmawia z ludźmi, którzy przeżyli obóz. Opowiedziała wspomnienia, które ktoś jej kiedyś przekazał. To dużo ciekawsze niż uczenie się dat na pamięć. – mówi Jarek Suchiński, uczeń Gimnazjum nr 1.

Na koniec Anna Jagodzińska przytoczyła nazwiska osób związanych ze Zgierzem, którzy zginęli w obozie w Dachau.

Klub Historyczny im. gen. S. Roweckiego „Grota” zaprasza zgierzan zainteresowanych historią 7 marca o godz. 17.30 na wykład prof. dr hab. Jana Żaryna z Uniwersytetu Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie pt. "Żołnierze Wyklęci". Spotkanie odbędzie się w Centrum Obywatelskim przy ul. Długiej 29A. 

Lilianna Antosik 

 

.