A A A

 


Centrum Kultury Dziecka w Zgierzu z

aprasza młodzież od wieku gimnazjalnego oraz dorosłych bez względu na wiek do skorzystania z nowej propozycji zajęć w Centrum Kultury w Zgierzu. Udział w warsztatach pozwoli na rozwijanie umiejętności manualnych, ale także jest ciekawą propozycją dla mam i babć, które poszukują inspiracji do zabaw z dziećmi. Umiejętności zdobyte na warsztatach pozwolą samodzielnie wykonać elementy biżuterii, ozdoby do domu oraz oczywiście prezenty dla najbliższych.

 

Zajęcia są nieodpłatne, natomiast uczestnicy sami zaopatrują się w materiały niezbędne do warsztatów. Będą one obywać się w CKD, ul. Rembowskiego 17, w każdą środę w godz. 18.00-20.00. Zajęcia rozpoczną się w październiku.

 

Podczas zajęć uczestnicy będą poznawać różne techniki rzemiosła, a wśród nich:

  • Batik - technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie pokryte warstwą wosku.

Etapy zajęć: krótki rys historyczny, zaprojektowanie pracy, wykonanie batiku.

Narzędzia i materiały
: ołówek, kartka na projekt, miski do rozpuszczenia barwników, jasna tkanina bawełniana lub jedwabna, barwniki do tkanin lub do batiku (różne kolory), wosk pszczeli i parafina (w proporcjach pół na pół), pędzle, maszynka elektryczna do podgrzewania wosku, garnek do podgrzewania wosku, żelazko, gazety, ewentualnie tasiemka bawełniana i kijki bambusowe bądź inne do wykonania zawieszki dla batiku.

  • Papier czerpany - to rodzaj papieru wytwarzanego w procesie czerpania, na który składa się etap wyodrębniania pojedynczych włókien z surowców roślinnych oraz etap formowania papieru z wodnej zawiesiny włókien , odwadnianej na sicie.

Zastosowanie: zaproszenia, dyplomy, ozdobne kartki.

Etapy zajęć: przygotowanie masy celulozowej, barwienie, czerpanie, suszenie papieru.

Narzędzia i materiały
: ramka do czerpania, miski do masy celulozowej, blender, ręczniki papierowe, klej do tapet lub wikol, żelazko, gąbki do odsączania wody, ściereczki, dodatki do masy: naturalne barwniki do tkanin, pakuły, suszone płatki kwiatów, skórka banana, słoma, zrębek drewna, kawa, herbata, mięta.

  • Witraż angielski - naklejanie kolorowej folii na taflę szkła a następnie obrysowywanie powstałych krawędzi paskami folii samoprzylepnej.

Etapy zajęć: zaprojektowanie witrażu, przeniesienie na kalkę techniczną, wykonanie witrażu

Narzędzia i materiały
: ołówek, blok rysunkowy, gumka, kalka techniczna, nożyczki, nożyk do tapet, tafla szkła, kolorowe folie witrażowe, taśma ołowiana.

  • Filcowanie - ubijanie, rolowanie, walcowanie wełny by jej włókna, bez użycia jakiegokolwiek splotu tkackiego, dziewiarskiego, szycia, sklejania, a jedynie tarcia i siły ludzkiej zaciskały się tak mocno, że po pewnym czasie stworzą zwarty materiał.

Etapy zajęć: filcowanie na mokro i sucho.

Narzędzia i materiały
: wełna owcza (surowa lub gręplowana), mydło z oliwek, folia bąbelkowa, stare ręczniki, małe maty słomiane lub bambusowe, miska, igły do filcowania, mata z gąbki, fragment firanki o dużym zagęszczeniu oczek.

  • Ikonopisanie - ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne. Charakterystyczna dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich w tym prawosławnego i greckokatolickiego.

Etapy zajęć: wykonanie podobrazia, przeniesienie zarysu ikony na podobrazie, malowanie ikony, impregnacja.

Narzędzia i materiały:
drewniana deseczka, dłuto płaskie do wykonania kowczegu (zagłębienia w desce podobrazia), biała farba emaliowa, wikol, kalka biurowa, ołówek, wydruk kopiowanej ikony w kolorze oraz czarno-biały, biała tkanina bawełniana, farby temperowe, złotol, pędzle, werniks.

  • Malowanie na szkle

Materiały - antyrama, zestaw farb do malowania na szkle, kartka, ołówek

ZAPRASZAMY BARDZO SERDECZNIE!

 

W przypadku pytań należy kontaktować się z instruktorem rzemiosła w CKD – Cezarym Płatakiem, tel. 509 719 665

www.ckd.miasto.zgierz.pl

 

.