A A A

6 lutego 2013 r. (środa) o godz. 14.00 w Muzeum Miasta Zgierza odbędzie się spotkanie Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Zgierzu poświęcone 60. rocznicy stracenia gen. Emila Fieldorfa „Nila”.

Gen Nil

W związku z przypadającą w tym miesiącu okrągłą – sześćdziesiątą – rocznicą stracenia w więzieniu mokotowskim na podstawie bezprawnego wyroku sądu komunistycznego gen. bryg. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”, pierwszego komendanta Kedywu Komendy Głównej AK, zastępcy ostatniego dowódcy Armii Krajowej, szefa organizacji NIE, komendanta WiN, z wykładem poświęconym sylwetce Generała wystąpi Artur Ossowski, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi.

Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy.

Funkcjonujące w całej Polsce Kluby Historyczne im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” działają w oparciu o Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Do podstawowych zadań Klubów należy przekazywanie swoim członkom oraz społeczeństwu opartej na najnowszych badaniach wiedzy historycznej, obejmującej dzieje Polski i losy jej obywateli w okresie II wojny światowej, a także w okresie powojennego komunistycznego zniewolenia i oporu społecznego do 1989 r. Na obszarze działania łódzkiego Oddziału IPN funkcjonują obecnie Kluby im. gen. „Grota” w Kaliszu, Wieluniu, Sieradzu, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim, Skierniewicach, Zgierzu, Tomaszowie Mazowieckim, Głownie i w Ostrowie Wielkopolskim.

źródło: Klub Historyczny im. gen. S. "Grota" Roweckiego w Zgierzu

 

.