A A A

Piosenki z Myszką19 czerwca w Bibliotece przy ul. Łódzkiej 5 odbył się koncert „Piosenka z Myszką”. W sentymentalną podróż przez szlagiery polskiej piosenki przedwojennej zabrała gości solistka Teatru Muzycznego w Łodzi Agata Ostrowska przy akompaniamencie Barbary Grive.

Fotorelacja w naszej Galerii.

Wśród prezentowanych piosenek znalazły się : Walc Francois, Jak trudno jest zapomnieć, Piosenka przypomni ci, Na pierwszy znak, Miłość ci wszystko wybaczy, Już niezapomnisz mnie, Nietoperze, Skrwawione cerce, Ach śpij, kochanie, To ostatnia niedziela, Seksapil, Co bez miłości wart jest świat.

Dwudziestolecie międzywojenne w kulturze teatralnej to dwa oblicza melpomeny: pierwsze – to wielkie kreacje aktorskie Juliusza Osterwy, Stefana Jaracza, Kazimierza Junoszy-Stępowskiego i równie wielkie realizacje sceniczne, a drugie – bardziej frywolne, ubrane w pióra i muzykę – czas Juliana Tuwima, Mariana Hemara, Andrzeja Własta, Konrada Toma, Fryderyka Jaroszego – niezrównanych rycerzy pióra oraz Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Fanny Gordon , Artura Golda – czarodziejów partytury

Ich dzieła śpiewali na deskach kabaretu Qui Pro Quo, Momusa, Morskiego Oka: Zula Pogorzelska, Hanka Ordonówna, Loda Halama, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo, Adam Aston, Aleksander Żabczyński, Ludwik Sępoliński czy Kazimierz Krukowski.

Były to też czasy raczkującego polskiego kina dźwiękowego, którego filmy i piosenki w nich śpiewane, do dziś pozostały w naszych sercach: Paweł i Gaweł, Manewry miłosne, Pani Minister Tańczy, Szpieg w masce, Papa się żeni i wiele, wiele innych.

W ten świat, pełen humoru, czasem nostalgii, a niejednokrotnie dramatu, przenieśli się wczoraj mieszkańcy Zgierza słuchając piosenek z tamtych lat. Miłośnicy tych melodii bardzo dobrze bawili się słuchając znanych utworów, nie raz klaszcząc i śpiewając razem z artystką. Na bis Agata Ostrowska wykonała utwór „Ach śpij, kochanie”, który szczególnie przypadł publiczności do gustu. Na koncercie obecna była także Prezydent Iwona Wieczorek, która w nawiązaniu do utworów mówiła, jak ważna w życiu jest miłość. Podkreśliła, że tak jak w tekście piosenki kobiety to „słaba płeć, a jednak najsilniejsza”.

Organizatorki koncertu w Bibliotece ugościły mieszkańców bajglami z kwasem chlebowym, miodem i powidłami – wszystko cieszyło się dużym zainteresowaniem gości. Kolejny koncert już po wakacjach, może tym razem przyjdzie czas na piosenki powojenne.

Dorota Abramczyk, Adrian Skoczylas

.