A A A

MuZgi 2012W najbliższy weekend będzie miała miejsce premiera płyty "MuZgi 2012 - Muzyczny Zgierz". Miejski Ośrodek Kultury w Zgierzu wydaje ją po raz piąty.

W 2008 roku padł pomysł, by zebrać wszystkich zgierskich artystów muzycznych i umieścić ich nagrania na jednej płycie. Od nazwy Muzyczny Zgierz powstała skrócona nazwa MuZgi, która powoduje problem podczas dyktanda.

Pomysł się spodobał i realizatorzy nie mieli wątpliwości, by wydawnictwo kontynuować. W pierwszych latach płyta stanowiła dodatek do Ilustrowanego Tygodnika Zgierskiego. Tym razem postanowiliśmy wydać ją samodzielnie, a ponieważ pojawiło się wielu muzykujących zgierzan, tegoroczny album będzie się składał z dwóch płyt.

Na MuZgach 2012 będzie mozna usłyszeć aż 26 wykonawców - przedstawicieli muzyki rockowej, hip-hopowej, operowej, aktorskiej itd.Wiele z tych nagrań zarejestrowano w studio nagrań w MOK.

 

Przy tej okazji o kilka słów na temat płyty poprosiliśmy dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Zgierzu, Witolda Świątczaka:

Justyna Zielińska: To już piąte wydanie płyty „MuZgi”, świętujemy okrągłą rocznicę i oczywiście towarzyszy temu wiele muzycznych emocji. Proszę powiedzieć jak wygląda ten rok pod względem wykonawców?

Witold Świątczak: Wygląda na to, że nasza praca przez ostatnie 5 lat przyniosła efekty. W tym roku musiałem zadecydować o wydaniu albumu dwupłytowego, ponieważ okazało się, że mamy 26 wykonawców i nie ma jak zrobić selekcji.

J.Z.: Czy wyjaśnienia dla tej sytuacji należy upatrywać w tym, że w ostatnim roku pojawiło się tyle nowych grup muzycznych w mieście? Czy niektóre zespoły dopiero teraz dojrzały do tego, by znaleźć się na płycie?

W.Ś.: Oczywiście pojawiły się nowe składy. Okazuje się też, że są zespoły, które zawiesiły swoją działalność, a teraz wracają na rynek. Niektóre młode zespoły, z którymi rozmawiałem rok temu, musiały jeszcze trochę popracować. I okazuje się, że np. 4Example, Baba Funk czy Blackened – młode zespoły, grające różne gatunki muzyczne zrobiły takie postępy, że można było je nagrać w naszym studiu.

J.Z.: Czyli zespoły miały wsparcie techniczne ze strony MOK-u?

W.Ś.: Nasze studio nagraniowe powstało właśnie w ramach projektu dofinansowanego w dużej części przez Ministerstwo Kultury i tam też napisaliśmy, że praca tego studia będzie służyć i promocji muzyki, i wspieraniu artystów w naszym mieście. I jakby się zastanowić to około 80% materiału z płyty powstało u nas. Są w tym roku sytuacje, że duety z poprzedniej płyty w tej edycji występują solo - na przykład Krzysztof Bednarek i Jolanta Bibel, nasi śpiewacy operowi, postanowili nagrać oddzielne utwory. Krzysztof nagranie zrobił u nas w studio. Też było to wyzwanie dla nas, bo jednak śpiewak operowy potrzebuje przestrzeni. A nasz studio jest nieduże, więc obawialiśmy się, czy się nam uda. I wszystko wyszło jak trzeba. W ogóle można powiedzieć o ciekawym połączeniu gatunkowym na płycie, bo mamy kawałek Krzysztofa Arii Jontka, a zaraz po nim Blackened z metalowym brzmieniem.

J.Z.: Widać, że pod względem gatunków na płycie, każdy znajdzie coś dla siebie?

W.Ś.: Mamy dwie zasady przy doborze wykonawców. Muszą to być utwory wykonane właściwie artystycznie, na odpowiednim poziomie spełniającym wymogi techniczne. I do tego trzeba być związanym ze Zgierzem w jakikolwiek sposób. Natomiast gatunek muzyczny nie ma tu znaczenia. Na tej płycie można usłyszeć hip hop, operę, jazz, metal i rock.

J.Z. Przed nami premiera płyty „MuZgi” na święcie Zgierza.

W.Ś.: Tak, 2 czerwca zaczynamy po godzinie 14.00 w Parku Miejskim. Można tam będzie usłyszeć czterech wykonawców z naszej płyty: BLACKENED, Baba Funk, Akademia Dźwięku i 4Example. Na co oczywiście serdecznie zapraszam. Wtedy też będzie można bezpłatnie otrzymać płytę MuZgi 2012.

J.Z.: Nasza redakcja również dołącza się do tego zaproszenia. Dziękuję za rozmowę.

 

.