A A A
Mural Projekt "Ulica Alternatywna-przestrzeń dla różnorodności w Wielokulturowym Zgierzu" czas kończyć! Przez prawie rok zajmowaliśmy się w jego ramach tematami, które Stowarzyszeniu Wielokulturowy Zgierz są szczególnie bliskie - szerzeniem wiedzy na temat praw człowieka, działaniami artystycznymi w przestrzeni publicznej, przybliżaniem kulturowej różnorodności.

W ramach projektu podjęliśmy współpracę z vlep[v]net - Fundacją, która realizuje intrygujące projekty w przestrzeni publicznej. Owocem współpracy jest mural "Kontinuum - ciągły uporządkowany nieskończony  zbiór elementów". (ZDJĘCIA W GALERII) Praca powstała w czasie dwudniowego warsztatu w Parku Miejskim w Zgierzu, warsztaty miały charakter otwarty, poza zapisanymi uczestnikami i uczestniczkami do twórczej pracy przyłączali się przechodnie, dzieci bawiące się w parku. Efekt wspólnej pracy przeszedł początkowe oczekiwania organizatorów. Samo doświadczenie twórczości w grupie, gdzie kolejne elementy dokładane przez poszczególne osoby, zaczynają się łączyć w całość było fajnym doświadczeniem. Mamy poczucie, że w naszym przypadku nie będzie jak w powiedzeniu, że do trzech razy sztuka (kontinuum to trzeci mural Wielokulturowego) i koniec, bardziej adekwatne jest, że „apetyt rośnie w miarę jedzenia” – chcemy tworzyć w kolejnych częściach miasta, marzą nam się większe realizacje. Zainteresowanie osób, które pracowały przy Kontinuum wskazuje, że być może uda nam się podjąć kolejne działania w wakacje. Wszystkich, którym nie udało się włączyć w prace nad Kontinuum, zapraszamy do kontaktu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Do twórczej refleksji na temat przestrzeni publicznej zostały zaproszone także dzieci świetlicy środowiskowej "Wesoła Gromada", które zaprojektowały pocztówkę "Moje Miejsce" na które składają się ich zdaniem najciekawsze miejsca w Zgierzu. Działaniom artystycznym towarzyszyły również warsztaty z zakresu praw człowieka oraz realizacja pierwszej w Zgierzu Żywej Biblioteki, gdzie przy filiżance kawy można było porozmawiać z przedstawicielami i przedstawicielkami różnych grup wyznaniowych i etnicznych. Żywa Biblioteka przypadła szczególnie do gustu licealistom oraz słuchaczom Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
 
Tekst przygotowało Stowarzyszenie Wielokulturowy Zgierz
 
Projekt współfinansowany w ramach Programu "Młodzież w działaniu"
Mlodziez w dzialaniu
.