A A A

zgierscyfabrykanci

Projekt został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu "Patriotyzm Jutra" oraz ze środków Gminy Miasto Zgierz. Trwał od kwietnia do grudnia 2016 r. i został zrealizowany w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Urzędem Miasta Zgierza. Wartość projektu to 23 tys. zł.

Porusza tematykę przemysłowej historii Zgierza z XIX i pocz. XX wieku, kiedy miasto było ważnym ośrodkiem włókienniczym i chemicznym w kraju. Celem była popularyzacja wiedzy o fabrykanckich dziejach Zgierza i postaciach z czasów jego największego gospodarczego rozwoju. 

 

Strategiczna gra edukacyjna „Zgierscy Fabrykanci” i rozgrywki (między)szkolne.

Fabuła gry jest związana z rozwojem fabryk znajdujących się w Zgierzu w okresie XIX w. i początku XX w. Gracze wcielają się w role właścicieli zgierskich fabryk, a wygra ta osoba, która najlepiej rozwinie przedsiębiorstwo przy jednoczesnej poprawie warunków pracy swoich pracowników i wpłynięciu na rozwój gospodarczy całego miasta. W ramach projektu odbyły się rozgrywki z udziałem młodzieży. Gry trafią do szkół, instytucji kultury, bibliotek, muzeum, lokalnych NGOsów i będą wykorzystywane przy kolejnych działaniach edukacyjnych.

W międzyszkolnym turnieju Zgierskich Fabrykantów najlepsi okazali się: I) Piotr Panasiuk (Gimnazjum nr 3), II) Michał Urbaniak(Gimnazjum nr 3), III) Maciej Wesołowski (Gimnazjum nr 3), IV) Antonina Jędrzejczak(Gimnazjum nr 1).

Grę można również nabyć prywatnie. W tym celu należy skontaktować się mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz wpłacić kwotę 75 zł na konto 52 2030 0045 1110 0000 0222 2700 (dane adresata przelewu: Stowarzyszenie EZG, 95-100 Zgierz, ul. Długa 15), w tytule wpisując: Gra planszowa ZGIERSCY FABRYKANCI.

 

"Zgierskie Fabryki: wczoraj a dziś" - konkurs filmowy dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych

Celem Konkursu była popularyzacja wiedzy o przemysłowej historii Zgierza z okresu XIX w. i początku XX w. oraz upamiętnienie lokalnej historii i fabrykancko-robotniczych tradycji Zgierza poprzez stworzenie materiałów edukacyjnych poświęconych historii Zgierza. Zadaniem uczniów i uczennic uczestniczących w Konkursie było stworzenie w 3-osobowych grupach filmów edukacyjnych poświęconych historii Zgierza przemysłowego w nawiązaniu do czasów współczesnych. Wszystkie nadesłane filmy, które spełniły wymogi merytoryczne znalazły się na płytach stanowiących materiał edukacyjny o historii Zgierza.

Nagrodzone filmy i ich autorzy/autorki:

  • Nowy Rynek, Nowa Osada Fabryczna, Nowe Miasto (Natalia Biernacka, Dominika Geiger, Vanessa Geiger – Gimnazjum nr 2 w Zgierzu)
  • Warunki życia zgierskich robotników (Adrian Jachnik, Angelika Pawłowska, Patryk Pasiecznik - ZSO im. St. Staszica w Zgierzu)
  • Rewolucja 1905 w Zgierzu (Piotr Trębicki, Natalia Walczewska, Tomasz Zieliński - ZZSP im. Jana Pawła II w Zgierzu)

Wyróżnione filmy i ich autorzy/autorki:

  • Juliusz Hoffman i jego fabryka (Michał Poliwczak, Wiktor Szymczak, Norbert Zieliński – Gimnazjum nr 3 w Zgierzu)
  • Fabryka Barwników I. Hordliczki i J. Śniechowskiego "Boruta" (Kamil Bogatko, Patrycja Brudak, Marika Truszkowska, ZZSP im. Jana Pawła II w Zgierzu)

 

"Zgierskie Fabryki: wczoraj a dziś" - konkurs plastyczny dla szkół podstawowych

Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o przemysłowej historii Zgierza z okresu XIX w. i początku XX w. oraz upamiętnienie lokalnej historii i fabrykancko-robotniczych tradycji Zgierza poprzez stworzenie prac plastycznych nawiązujących do tego wyjątkowego okresu w historii miasta. Zadaniem uczniów i uczennic uczestniczących w Konkursie jest stworzenie prac plastycznych poświęconych historii Zgierza przemysłowego w nawiązaniu do czasów współczesnych, zawierających charakterystyczne dla przemysłu włókienniczego materiały plastyczne. Nagrodzonych zostanie 12 najlepszych prac, które zostaną opublikowane w formie kalendarza na 2017 rok. Konkurs trwa do 28 października r.

Laureaci i laureatki konkursu: 

  • (SP3) Karolina Jaworska, Justyna Potemka, Magdalena Wierzbowska, Zuzia Królewiak;
  • (SP4) Natalia Walczak, Ala Wiechno, Weronika Bielińska;
  • (SP5) Natalia Wasiak;
  • (SP8) Oliwia Kurowska, Sebastian Makowczyński, Michał Ambroziak, Kacper Bednarski;
  • (SP12) Alicja Dynowska.

 

.