A A A

mwzgierz

Projekt "Odkrywając międzywojenny Zgierz" został dofinansowany z programu "Patriotyzm Jutra" ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie. Trwał od kwietnia do października 2014 roku i był realizowany w partnerstwie z Muzeum Miasta Zgierza i Stowarzyszeniem Tkalnia. Wartość projektu to 20 tys. zł.

Młodzież ze zgierskich szkół opracowywała historię międzywojennego Zgierza w podziale na 5 grup: życie i działalność Jana Świercza (grupa filmowa), infrastruktura miasta, lokalny samorząd, zgierska oświata i organizacje społeczne. Kilkanaście młodych osób uczestniczyło w wykładzie poświęconym zgierskiemu międzywojniu oraz w warsztatach nt. źródeł historycznych i pracy muzealnej.

W efekcie powstały: strona internetowa wraz z interaktywną mapą międzywojennego miasta, film o Janie Świerczu oraz wystawa "Odkryj międzywojenny Zgierz" w Muzeum Miasta Zgierza. Film oraz plansze z wystawy dostępne są na płytach CD. Podczas tworzenia filmu o przedwojennym prezydencie Zgierza, nasze miasto odwiedziły wnuki Jana Świercza.

 

.