Aktywna Młodzież - małe kroki, wielkie zmiany

AKTYWNA MŁODZIEŻ - MAŁE KROKI, WIELKIE ZMIANY

Projekt jest skierowany do młodych ludzi w wieku 14-20 lat mieszkających lub uczących się w Zgierzu. Celem jest wzmocnienie kompetencji społecznych młodych ludzi, poczucia ich sprawczości i wpływu na miasto. Działania zakładają wsparcie organizacyjne i liderskie 20 członków samorządów szkolnych, Młodzieżowej Rady, Klubu Aktywnej Młodzieży EZG; 40 warsztatów obywatelskich w szkołach o funkcjonowaniu miasta oraz 10 lokalnych inicjatyw młodzieżowych.

Projekt został dofinansowany z Programu “Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego (tzw. Funduszy norweskich i Funduszy EOG) 2014-2021. Wartość dofinansowania to 27 tysięcy euro.

AKADEMIA MŁODYCH LIDEREK I LIDERÓW

Ruszamy z rekrutacją do projektu! Poszukujemy młodych osób zaangażowanych lokalnie, którzy chcą wzmocnić swoje kompetencje społeczne i liderskie.

Rekrutacja skierowana jest do młodych osób w wieku 16-20 lat, mieszkających lub uczących się w Zgierzu, działających w samorządzie szkolnym, Młodzieżowej Radzie Miasta Zgierza bądź jako członkowie lub wolontariusze w organizacjach pozarządowych.

Wśród działań planowanych dla 20 osób wyłonionych w module Akademii Młodych Liderek i Liderów znajdą się:

  • weekendowe warsztaty integracyjne (marzec/kwiecień 2021);
  • dwa jednodniowe warsztaty stacjonarne (maj/czerwiec 2021);
  • weekendowe warsztaty podsumowujące (wrzesień 2021);
  • wspieranie grup realizujących Młodzieżowe Inicjatywy Lokalne w ramach projektu (wrzesień-grudzień 2021).

Jeśli pozwoli na to sytuacja pandemiczna, będą to warsztaty wyjazdowe. Jeśli nie – odbędą się w formie zdalnej. Terminy mogą ulec zmianie.

Aby zgłosić się do projektu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy. Chętne osoby zaprosimy na rozmowę kwalifikacyjną (spotkanie na żywo lub zdalnie).

WSPARCIE ORGANIZACYJNE DLA SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH I MRMZ

Zapraszamy zgierskie szkoły do udziału w module projektu skierowanym do członków i opiekunów samorządów szkolnych. Celem działania realizowanego we współpracy z Urzędem Miasta Zgierza jest usprawnienie działalności samorządów i wzrost aktywności społecznej młodzieży.

Chcemy przeprowadzić ankietę wśród uczniów i nauczycieli szkoły (ok. 150 osób), której wyniki wskażą potrzeby i oczekiwania wobec samorządu uczniowskiego. Rezultatem badania będzie plan działalności i rozwoju samorządu szkolnego. W tym celu przeznaczymy również ok. 500 zł na zakup materiałów i sprzętu lub przeprowadzenie szkoleń służących wsparciu dla samorządu uczniowskiego.

Przewidujemy udział w projekcie 5 szkół i samorządów uczniowskich z terenu Miasta Zgierza – decyduje kolejność zgłoszeń. Planowany czas realizacji działania to marzec – czerwiec br.